Δευτέρα 24 Οκτωβρίου 2011

Kαλή αρχή για Ολυμπιακό( 52-65 τον ΠΑΟΚ)

Με νίκη στο άδειο κλειστό της Πυλαίας (κεκλεισμένων των θυρών) ξεκίνησε τη σεζόν στην Α1 ο Ολυμπιακός. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν 65-52 του ΠΑΟΚ, για την 1η αγωνιστική με κορυφαίους τους Σπανούλη (18π.) και Χάινς (16π.). Από 11 πόντους πέτυχαν για τον ΠΑΟΚ οι Γκόρι, Στίγκερς και Ντικούδης.

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 9 πόντους στις αρχές της 2ης περιόδου, οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς αντέδρασαν με πίεση στην άμυνα και επιμέρους σκορ 8-20 για να προσπεράσουν με +17. Στην τρίτη περίοδο, ο «Δικέφαλος του Βορρά» μείωσε στους επτά, αλλά δεν κατάφερε να ξεκινήσει με νίκη στην έδρα του το ελληνικό πρωτάθλημα. Παπαδόπουλος, Λούκας και Πελεκάνος δεν αγωνίστηκαν για τον Ολυμπιακό, ενώ δεν πήρε χρόνο συμμετοχής ο Χάουαρντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 30-36, 43-50, 52-65

Μαζεύοντας διπλάσια ριμπάουντ από τον Ολυμπιακό (14 έναντι 7) στην πρώτη περίοδο, ο ΠΑΟΚ αποδείχτηκε ανώτερος του αντιπάλου του σ΄αυτό το διάστημα. Γκόρι και Στίγκερς οδηγούσαν το «Δικέφαλο του Βορρά» στο σκοράρισμα, ενώ Γκίντενς και Ντικούδης έκαναν πολύ καλή δουλειά στη ρακέτα με 6 και 5 ριμπάουντ αντίστοιχα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι έξω από τη γραμμή του τριπόντου (0/4 έναντι 2/3 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης) και δυσκολεύτηκαν απέναντι στην άμυνα του ΠΑΟΚ. Μετά το 8-4 του ΠΑΟΚ, οι Χάινς και Σπανούλης έδωσαν το προβάδισμα 8-9 στην ομάδα τους, αλλά έκτοτε οι παίκτες του Μαρκόπουλου διατηρούσαν σταθερά το προβάδισμα μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου, 22-16, σκορ που διαμόρφωσε με τρίποντο ένα βήμα μέσα από τη σέντρα ο Στίγκερς.

Στη 2η περίοδο, όμως, ο Ολυμπιακός αντέδρασε: αφού πρώτα βρέθηκε στο -9 (25-16), απάντησε με σερί 14-0 και προσπέρασε 27-30, ως αποτέλεσμα της πιεστικής «ερυθρόλευκης» άμυνας. Ο αρχηγός Βασίλης Σπανούλης ήταν αυτός που είχε δώσει το έναυσμα για αντεπίθεση με τρίποντο και ο Χάινς μετέτρεψε σε μονόλογο τα επόμενα λεπτά, σημειώνοντας έξι σερί πόντους. Ο Καλαμπόκης πέτυχε πόντους για τον ΠΑΟΚ, για να λήξει το ημίχρονο με τρίποντο του Μάντζαρη, 30-36, υπέρ της ομάδας του Πειραιά και επιμέρους σκορ περιόδου... 8-20!

Με σερί 6-0 ξεκίνησε ο Ολυμπιακός στην 3η περίοδο, εκτοξεύοντας στο +12, για πρώτη φορά την υπέρ του διαφορά, 30-42 και 32-44. Γλυνιαδάκης και Μάντζαρης διαμόρφωσαν το 32-49 (+17) στο 25ο λεπτό. Κι ενώ η διαφορά φαινόταν μη αναστρέψιμη, οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου «μάζεψαν» τη διαφορά με σερί 11-0 (43-49) και τον Γκίντενς να σημειώνει τους 7 πόντους.

Το τρίτο δεκάλεπτο διαμορφώθηκε με μία εύστοχη βολή του Λιθουανού του Ολυμπιακού, Μαρτίνας Γκετσεβίτσιους, 43-50. Σπανούλης και Χάινς επανέφεραν σε διψήφιο νούμερο τη τιμή της διαφοράς, 43-54. Στίγκερς και Ράιτ έφεραν και πάλι τον ΠΑΟΚ στο -7, 47-54, αλλά ο νεαρός φόργουορντ του Ολυμπιακού, Κώστας Παπανικολάου, ευστόχησε σε ένα καθοριστικό τρίποντο (47-57), περίπου 4 λεπτά πριν τη λήξη, μοναδικοί πόντοι του στον αγώνα. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμα, μέχρι ν' ακουστεί η κόρνα της γραμματείας και μπήκαν με το δεξί στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Σχινάς, Αναστόπουλος, Γκούμας

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Γκίντενς 7 (1), Στίγκερς 11 (1), Αράπης, Γκόρι 11, Ντικούδης 11, Καλαμπόκης 7, Αντριουσκεβίτσιους, Ράιτ 5 (1), Γιαννακίδης, Καλλές

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ντούσαν Ίβκοβιτς): Χάινς 16, Άντιτς 2, Σπανούλης 18 (2), Κέσελ 2, Γκετσεβίτσιους, Γλυνιαδάκης 6, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 3 (1), Μάντζαρης 7 (1), Σλούκας, Κατσίβελης